Kontakta en politiker

Är du intresserad av att komma i kontakt med någon av våra politiker för att ställa frågor eller lämna synpunkter?

Behöver du hjälp med att få tag på den politiker du vill komma i kontakt med? Kontakta någon av de politiska sekreterarna, du hittar kontaktuppgifter här intill.

  

Välkommen att kontakta våra landstingsråd 

Landstingsråden är de högsta företrädarna för sina politiska partier. De är valda av landstingsfullmäktige för fyra år i taget.

Fredrik LarssonFredrik Larsson (M) 14 mandat
Titel: Landstingsråd/Ordförande i landstingsstyrelsen
Telefon bostad: 0533-710 03
Telefon arbete: 054-61 41 32
Telefon mobil: 0706-62 91 93
E-post: fredrik.larsson@liv.se

 


Jane LarssonJane Larsson (C) 7 mandat
Titel: Landstingsråd
Telefon bostad: 0550-195 26
Telefon mobil: 0706-26 24 56
E-post: jane.larsson@liv.se

 

 

Marianne UtterdahlMarianne Utterdahl (SIV) 5 mandat
Titel: Landstingsråd
Telefon bostad: 0725-66 77 59
Telefon arbete: 054-61 41 28
Telefon mobil: 0725-66 77 59
E-post: marianne.utterdahl@liv.se

 

 

Gert OhlssonGert Ohlsson (L) 4 mandat
Titel: Landstingsråd
Telefon mobil: 0727-31 48 87
E-post: gert.ohlsson@liv.se

 

 


Elisabeth KilhlströmElisabeth Kihlström (KD) 4 mandat
Titel: Landstingsråd
Telefon bostad: 054-53 47 74
Telefon arbete: 054-61 41 11
Telefon mobil: 0705-50 56 65
E-post: elisabeth.kihlstrom@liv.se

 

Jesper JohanssonJesper Johansson (MP) 4 mandat
Titel: Landstingsråd
Telefon bostad: 0555-749 22
Telefon mobil: 0722-45 55 71
E-post: jesper.johansson@liv.se

 

 

Ulric AnderssonUlric Andersson (S) 31 mandat
Titel: Landstingsråd
Telefon bostad: 0563-502 67
Telefon arbete: 054-61 41 26
Telefon mobil: 0706-62 23 07
E-post: ulric.andersson@liv.se

 

 

Monica GundahlMonica Gundahl (S)
Titel: Landstingsråd
Telefon bostad:054-15 52 66
Telefon arbete: 054-540 2432
Telefon mobil: 072-248 38 62
E-post: monica.gundahl@liv.se

 

Anders NilssonAnders Nilsson (V) 5 mandat
Titel: Landstingsråd
Telefon bostad: 0590-419 75
Telefon arbete: 054- 61 41 09
Telefon mobil: 0722-23 17 58
E-post: anders.u.nilsson@liv.se



Anders AhlAnders Ahl (SD) 7 mandat
Titel: Landstingsråd
Telefon bostad: 054-52 52 74
Telefon arbete: 054-454 02 00
Telefon mobil: 0709-28 77 74
E-post: anders.ahl@liv.se